SedarHouse
SedarHouse
اطلاعات حقوقی، ثبتی ، شهروندی و اقامت ترکیه

تابعیت ترکیه و راهنمای سرمایه گذاری

ترکیه یک کشور بزرگ قاره ای است که در موقعیت استراتژیکی قرار گرفته و با سه دریا هم مرز است. منطقه محبوب گردشگری  ، ترکیه از طریق اتصالات حمل و نقل عالی ارتباط با بازارهای اصلی را تسهیل می کند. اگرچه آنکارا پایتخت آن است ، شهر  جهانی رو به رشد استانبول بزرگترین شهر ترکیه است و اصلی ترین مرکز تجاری و فرهنگی آن است. فرصت شهروندی جذاب  تر شده است زیرا حداقل هزینه های سرمایه گذاری در سال 2018 بیشتر کاهش یافته و کل مراحل معمولاً طی 2 تا 3 ماه انجام  می شود. تابعیت بدون نیاز به سرمایه گذاری جداگانه توسط اعضای خانواده ، به اعضای خانواده وابسته متقاضی نیز اعطا می شود.

تابعیت ترکیه توسط برنامه سرمایه گذاری فرصت های زیر را در اختیار دارندگان قرار می دهد:

-  حق اقامت دائم

-  حق دائمی کار و فرصت سرمایه گذاری در ترکیه بدون هیچ محدودیتی

-  سفر بدون ویزا به بسیاری از کشورها

-  روند ارزیابی ساده درخواستهای ویزا برای بسیاری از کشورها

 

پس از اینکه متقاضیان گزینه سرمایه گذاری واجد شرایط را انتخاب کردند ، از طرف خانواده درخواست اجازه اقامت داده می شود. سپس متقاضی اصلی موظف است یک حساب بانکی در ترکیه افتتاح کند. پس از تهیه کلیه اسناد درخواست (از جمله  گواهینامه ها و ترجمه های قابل اجرا) ، می توان سرمایه گذاری را تکمیل کرد و اسناد را به دولت ارائه داد. پس از دریافت درخواست توسط دولت ، روند بررسی آغاز می شود و ممکن است مصاحبه درخواست شود. درخواست ها معمولاً ظرف شش  تا نه ماه تأیید می شوند و پس از آن اسناد شهروندی صادر می شود. سپس درخواست گذرنامه را می توان ارسال کرد.

مزایای داشتن تابعیت ترکیه چیست؟

-  اقامت کوتاه مدت در ترکیه لازم نیست.

-  کمک پزشکی کامل .

-  برنامه های بازنشستگی موجود است.

-  برنامه های رایگان تحصیل و بازپرداخت دانشگاه.

-  گذرنامه ترکیه اجازه سفر بدون ویزا به بیش از 110 کشور ، 72 کشور در سراسر جهان را بدون نیاز به ویزا اجازه ورود می دهد  ، کشورهایی مانند ژاپن ، کره جنوبی ، اندونزی ، قطر و سایر کشورها. حدود 42 کشور دیگر که ویزا هنگام ورود به کشور مقصد برای ویزا صادر می کنند ، از جمله این کشورها می توان به کویت ، بحرین و آفریقای جنوبی اشاره کرد. تقريباً از طريق اينترنت (بصورت آنلاين) تقريباً به هفت کشور تقاضاي ويزا کنيد ، کشورهايي مانند استراليا و عمان هستند. -  دسترسی آینده بدون ویزا به کشورهای اتحادیه اروپا و شینگن. -  سرمایه گذاری محکم با بازده اجاره.

 

 

نحوه درخواست تابعیت ترکیه توسط راهنمای سرمایه گذاری

1.  شماره ثبت مالیات ترکیه را دریافت کنید

شماره مالیات شماره شناسایی ضروری برای هر ثبت نام و معامله مالی در ترکیه است. تمام شماره های شناسایی شهروند ترکیه به طور خودکار شماره شناسنامه مالیاتی آنها است. شماره شناسایی مالیاتی یک شماره ده رقمی است که به افراد اختصاص داده می شود.

شماره شناسنامه مالیاتی برای دانشجویان ، بازدید از اساتید ، محققان یا اعضای خانواده مفید است ، زیرا اجازه اقامت آنها و  برخی از روشهای اجرایی به راحتی در دسترس نیست. به عنوان مثال ، پرداخت هزینه کارت اجازه اقامت به شماره شناسنامه  رسمی نیاز دارد.

به شما این امکان را می دهد که در برخی از بانک ها حساب بانکی خود را باز کنید ، بیمه درمانی بگیرید و تشریفات مختلفی  را در ترکیه انجام دهید.

پس از داشتن اجازه اقامت ، شماره شناسنامه خارجی خود را خواهید داشت و دیگر لازم نیست از شماره شناسه مالیاتی خود  استفاده کنید. دو گزینه برای کاربرد وجود دارد.

گزینه اول: اپلیکیشن

آنلاین چه چیزی نیاز دارید؟

•  یک شماره تلفن ترکی

•  یک نسخه دیجیتالی از گذرنامه شما

گزینه دو: برنامه حضوری

برای درخواست و گرفتن شماره شناسه مالیاتی با چندین سند باید به اداره مالیات مراجعه کنید. چه چیزی نیاز دارید:

•  گذرنامه

•  یک فتوکپی از صفحه شناسنامه گذرنامه شما

•  فرم درخواست شناسه مالیاتی پر شده و امضا شده

2.  یک حساب بانکی در ترکیه باز کنید

بعد از دریافت کارت اجازه اقامت می توانید یک حساب بانکی باز کنید. دلیل این امر این است که شماره شناسنامه خارجی  تعهدی برای افتتاح حساب بانکی است که خدمات بانکی مانند کارت های اعتباری ، خرید آنلاین ، استفاده از دستگاه خود پرداز و ... را ارائه می دهد. شماره شناسنامه خارجی شما روی کارت اجازه اقامت شما نوشته شده است.

با این وجود ، اگر قبل از دریافت اجازه اقامت خود به فوریت به افتتاح حساب بانکی نیاز دارید ، می توانید این کار را در برخی  از بانک ها انجام دهید. در این حالت ، بانکهایی که بدون کارت اجازه اقامت حساب باز می کنند ، می توانند سپرده درخواست  کنند. این آیین نامه ممکن است از بانکی به بانک دیگر تغییر کند. بنابراین ، توصیه می کنیم منتظر اجازه اقامت خود باشید  و سپس یک حساب بانکی باز کنید. شما می توانید در هر بانکی نزدیک منطقه خود یک حساب بانکی باز کنید ، باید اسناد زیر را به همراه داشته باشید:

•  کارت اجازه اقامت شما

•  گذرنامه

•  سند مسکن (این می تواند قرارداد اجاره شما ، قبض تسهیلات به نام شما یا سندی از اداره مسکن باشد)

•  کارت شناسایی KU یا یک گواهینامه ثبت نام دانشجویی (اضافی ، لازم نیست اما روند را تسریع می کند) وقتی در بانک هستید ، لطفا یک شماره صف از توزیع کننده بلیط که گزینه انگلیسی دارد ، دریافت کنید.

3.  ملکی به ارزش حداقل 250،000 دلار پیدا کنید

ثبت نام با حداقل 250،000 دلار آمریکا یا ارز خارجی یا معادل آن لیر ترکیه ضروری است ، مشروط بر اینکه توضیحی مبنی بر  اینکه نمی تواند برای مدت حداقل 3 سال فروخته شود ، در ثبت زمین ثبت شود. در قراردادی که در دفتر اسناد رسمی منعقد  می شود ، پس از آنکه فرد خارجی یک ملک  یا ملک مشترکی را خریداری یا تأسیس کرد و حداقل 250.000 دلار آمریکا یا مبلغی  معادل ارز خارجی یا لیر ترکی به طور نقدی پرداخت کرد ، باید متعهد شود که مالکیت به مدت (سه) سال قابل انتقال یا رها شدن نیست. توضیحات مربوط به ثبت باید توسط وزارت محیط زیست و شهرسازی تعیین شود.

 

بیشترین سوالات را در مورد تابعیت ترکیه با به دست آوردن ملک پرسیدند:

1-  آیا خارجی که بیش از یک ملک ترکی در مجموع (250،000 دلار) دارد ، حق تقاضای تابعیت ترکیه را دارد؟

بله ، یک خارجی که دارای املاک و مستغلات با ارزش کل بیش از (250،000 دلار) است ، طبق آخرین اصلاحات حق تابعیت ترکیه را دارد. ملک واحد بودن آن الزامی نیست.

 

2-  آیا تابعیت فقط به صاحب ملک اعطا می شود یا به او و خانواده اش؟

تابعیت ترکیه به صاحب ملک و کلیه اعضای خانواده وی که زیر (18) سال سن دارند اعطا می شود.

 

3-  آیا برای خرید ملک در ترکیه و گرفتن تابعیت ترکیه ارز خاصی لازم است؟

در این تصمیم آمده است که خرید ملک باید به ارزش (250،000 دلار) باشد یا معادل ارز خارجی است.

 

4.  خرید ملک در ترکیه

در سال 2018 ، خارجی ها از بسیاری از کشورها 40،000 خانه در ترکیه خریداری کردند. این روند تا سال 2019 ادامه داشته و  هیچ نشانه ای از فروپاشی شرکت های داخلی برای پیش بینی فروش سالانه 50،000 خانه نشان نمی دهد. خرید ملک در ترکیه سرمایه خوبی است ، اما هر منطقه را ارزیابی کنید تا بفهمید چه چیزی باعث فروش می شود و چه میزان توانایی در  آینده برای به حداکثر رساندن پرتفولیو مالی شما وجود دارد. در اینجا می توانید در مورد (بهترین شهرها برای زندگی در ترکیه) بیشتر بخوانید.

مراحل مالکیت ملک در ترکیه چیست؟

•  با یک شرکت معروف املاک و مستغلات ارتباط برقرار کنید و جزئیات تصمیمات جدید را به طور دقیق درک کنید. در اینجا  می توانیم در این زمینه به شما کمک کنیم.

•  درباره جزئیات ملک متناسب با بودجه و نیازهای خود بحث کنید.

•  در مورد ویژگی های ملک مورد نظر در ترکیه راهنمایی بخواهید.

•  برای پیش نمایش پروژه در واقعیت ، به یک سفر میدانی بروید و بازدید کنید.

•  مسائل حقوقی را با شرکت املاک و مستغلات خود پیگیری کنید.

 

یافتن ملک مناسب بسیار مهم است ، در اینجا می توانید گزینه های ما را پیدا کنید.

 

5-  گواهی انطباق را دریافت کنید

یک گواهی انطباق به صادرکنندگان یا واردکنندگان داده می شود تا نشان دهد خدمات خریداری شده مطابق با استانداردهای  مورد نیاز یک کشور خاص است. این سند معمولاً در هنگام ترخیص کالا از گمرک ارائه می شود. دلیل اصلی درخواست این گواهینامه ها رعایت الزام قانونی برای گرفتن مجوز برای انجام فعالیت یا بستن معامله تجاری است. آنها در تجارت املاک و  مستغلات و خدمات عمومی بسیار رایج هستند.

هنگام درخواست شهروندی از طریق خرید املاک و مستغلات ، باید به اداره ثبت اسناد و املاک مراجعه کنید ، که به وزارت محیط زیست و شهرسازی مرتبط است.

اسناد مورد نیاز برای گواهی انطباق املاک و مستغلات:

•  رسیدهای بانکی که نشان می دهد قیمت فروش املاک و مستغلات به فروشنده منتقل شده است

•  گزارش ارزیابی املاک و مستغلات

•  تعهد "3 سال فروخته نخواهد شد" ، باید در سند مالکیت نوشته شود.

 

6.  برای اقامت ترکیه اقدام کنید

اجازه اقامت ترکیه یک مجوز برای اقامت در ترکیه بیش از سه ماه در مدت نیم سال است ، با اهداف اقامت ، کار یا تحصیل. اجازه اقامت به شما امکان می دهد در ترکیه زندگی کنید ، تحصیل کنید ، ازدواج کنید ، به رانندگان ترکیه تبدیل شوید. مجوز  ، دریافت شماره مالیات ، باز کردن یک حساب بانکی ، خرید ملک ، سرمایه گذاری و موارد دیگر. اگر هدف شما از انتقال به  ترکیه مکار کردن باشد ، فقط به اجازه کار احتیاج دارید که به عنوان اجازه اقامت نیز عمل می کند.

بسته به نوع ویزایی که دارید ، هدف از درخواست و مدت اقامت در ترکیه در نظر گرفته شده ، می توانید برای یکی از اجازه های اقامت زیر اقدام کنید:

•  اجازه اقامت کوتاه مدت:

اجازه اقامت کوتاه مدت ترکیه درخواست را در بین سایر اجازه های اقامت دارد. این اجازه اقامت را می توانید برای هر یک از  اهداف زیر دریافت کنید:

•  برای تحقیقات علمی

•  برای ایجاد ارتباطات تجاری یا تجارت

•  برای شرکت در یک برنامه آموزش ضمن خدمت

•  برای اهداف آموزشی یا موارد مشابه در چارچوب برنامه های تبادل دانشجو ؛

•  برای اهداف گردشگری

•  با توجه به اینکه یکی از بیماریهایی که تهدیدی برای سلامت جامعه محسوب می شوند ، ندارید ، تحت درمان پزشکی قرار می  گیرید

•  برای شرکت در دوره های آموزش ترکی

•  شما شهروند جمهوری ترکیه قبرس شمالی هستید

اجازه اقامت خانوادگی اجازه اقامت خانوادگی می تواند به همسر خارجی تبعه ترکیه ، فرزندان صغیر وی و فرزند خارجی وابسته وی اعطا شود. شخص حامی مالی باید درآمد کافی برای حمایت از کسانی را که برای گرفتن اجازه اقامت برای آنها درخواست می  کنند ، داشته باشد.

 

•  اجازه اقامت دانشجویی

اگر برای ثبت نام در تحصیلات ابتدایی یا متوسطه در ترکیه هستید می توانید اجازه اقامت دانشجویی را دریافت کنید. اگر قبلاً  اجازه اقامت خانوادگی داشته باشید ، دیگر به این اجازه احتیاج ندارید.

•  اجازه اقامت طولانی مدت

اگر شما حداقل هشت سال در ترکیه اقامت و یا بدون وقفه و تحت اجازه اقامت صادره از مقامات ترکیه اقامت داشته باشید ،  می توانید برای یک اجازه طولانی مدت ترکیه که دارای اعتبار نامحدود است درخواست کنید.

•  اجازه اقامت بشردوستانه

اگر بدون ویزا یا اجازه اقامت معتبر در ترکیه باشید می توانید درخواست این اجازه اقامت را بدهید ، اما هیچ تصمیم دیپورت علیه شما گرفته نشده است ، شما منتظر اخراج هستید یا به دلایل اضطراری نمی توانید به کشور محل اقامت خود برگردید.

•  اجازه اقامت برای قربانیان قاچاق انسان

اگر شما یک قربانی قاچاق انسان هستید ، و در ترکیه هستید ، می توانید درخواست این اجازه اقامت را بدهید.

برای درخواست مجوز اقامت ترکیه باید مراحل مختلفی را دنبال کنید. اولین چیزی که باید بدانید این است که شما باید ظرف  یک ماه پس از ورود به ترکیه درخواست اجازه اقامت دهید.

تصمیم بگیرید که می خواهید برای کدام نوع از اقامت درخواست کنید و سپس درخواست آنلاین را در وب سایت وزارت کشور  ترکیه https://e-ikamet.goc.gov.tr/ تکمیل کنید. شما باید نام و نام خانوادگی ، تاریخ تولد ، نام والدین ، ملیت و اطلاعات  تماس خود را ذکر کنید.

سپس باید به وب سایت "سیستم انتصاب مرکزی" بروید و در نزدیکترین دفتر اداره کل مدیریت مهاجرت وقت بگیرید. شما  باید یک فرم را با اطلاعات و آدرس خود در ترکیه تکمیل کنید.

سپس آدرس نزدیکترین دفتر DGMM و لیست اسناد مورد نیاز ، تاریخ و زمانهای موجود برای قرار ملاقات و برنامه و هزینه کارت  که باید پرداخت کنید به شما ارائه می شود.

 

اسناد مورد نیاز برای اقامت ترکیه

•  فرم درخواست اجازه اقامت

•  چهار عکس بیومتریک.

•  گذرنامه اصلی

•  کپی پاسپورت یا سند سفر محضری.

•  اثبات منابع مالی کافی و پایدار برای مدت اقامت. شما باید ثابت کنید که برای هر ماهی که در ترکیه می گذرانید حداقل 500 یورو در بانک خود دارید یا اینکه مدرکی مبنی بر دریافت ماهانه آن را ارائه دهید.

•  مدارک بیمه درمانی.

توجه داشته باشید که با توجه به شرایط خود ، نوع اجازه اقامت مورد نظر و تابعیت خود ، ممکن است مجبور باشید اسناد اضافی را ارائه دهید. مطابق لزوم مطمئن شوید که همه آنها را به موقع ارسال می کنید.

7.  درخواست راهنمای تابعیت ترکیه توسط سرمایه گذاری

 

تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری در سال 2016 اعلام شد. اواخر ژانویه 2017 ، دولت ترکیه برنامه تحریک سرمایه گذاری  مستقیم خارجی و بهبود بخش املاک و مستغلات خود را آغاز کرد.

بر اساس این برنامه ، سرمایه گذار آزاد است تا از طریق روش های مختلف برای واجد شرایط شدن برای تابعیت ترکیه از طریق  برنامه سرمایه گذاری ، متقاضی اصلی ای که می خواهد در جامعه ترکیه سهیم شود تصمیم بگیرد.

برای واجد شرایط شدن برای تابعیت ترکیه از طریق برنامه سرمایه گذاری

متقاضی اصلی:

•  باید حداقل 18 سال داشته باشد.

•  هرگز نباید به طور غیرقانونی در ترکیه اقامت داشته باشید.

•  پرداخت مالیات و هزینه های فرآیند. علاوه بر این ، فرد برای واجد شرایط بودن در برنامه به اسناد زیر نیاز دارد.

•  شناسنامه کلیه متقاضیان

•  گذرنامه هر متقاضی

•  اثبات اقامت

•  عکس گذرنامه بیومتریک ، رنگی از هر متقاضی

•   سند ازدواج (اختیاری)

•  گواهی فوت یا طلاق همسر (اختیاری)

•  اثبات این که تمام متقاضیان سابقه کیفری پاک دارند

•  اثبات بیمه درمانی (معتبر در ترکیه)

•  اثبات سرمایه گذاری 250،000 دلار به حساب بانکی ترکیه یا حساب مشتری وکیل

•  شماره شناسنامه مالیاتی ترکیه (لازم)

 

توجه: شما می توانید همسر ، فرزندان وابسته زیر 18 سال و فرزندان در هر سن معلولیت داشته باشید.

 

مدارک مورد نیاز برای تابعیت ترکیه؟

1.  وضعیت تاهل

وضعیت تاهل تعریف شده قانونی است. وضعیت تاهل انواع مختلفی دارد: مجرد ، متاهل ، بیوه ، مطلقه ، جدا شده و در موارد  خاص مشارکت ثبت شده. افراد هرگز متاهل افرادی هستند که مطابق با مقررات معتبر هرگز ازدواج نکرده اند.

سوالات مربوط به وضعیت مدنی در پرسشنامه ها برای تحقیقات کمی مانند فرم های سرشماری و ابزار تحقیق در بازار وجود دارد.  در سابقه پزشکی یک شخص ، وضعیت مدنی دارای اهمیت کمی و کیفی در نظر گرفته شده است. یک دولت با استفاده از سیستم ثبت احوال وضعیت مدنی شهروندان خود را ثبت می کند. از نظر تاریخی ، سوالات مربوط به وضعیت تأهل در درخواست های استخدام ، وام و اعتبار وجود داشته است.

2.  کپی شناسنامه

شناسنامه ثبت حیاتی است که تولد شخص را مستند می کند. اصطلاح "شناسنامه" می تواند به سند اصلی تأیید کننده شرایط  تولد یا به کپی تأیید شده یا نمایندگی ثبت بعدی آن تولد اشاره داشته باشد. یکی از مدارکی که برای تابعیت ترکیه لازم است  ، شناسنامه یا هرگونه سند رسمی است که تاریخ و محل تولد را نشان می دهد ، مانند کپی ثبت احوال که توسط کنسولگری ترکیه یا یک دفتر اسناد رسمی ترجمه و تأیید شده است.

3.  عکس های بیومتریک

موارد زیر الزامات عکس بیومتریک است:

•  عمر آن نباید بیش از یک ماه باشد.

•    باید تمام رنگ باشد.

•   باید روی کاغذ عکس ساده سفید و بدون حاشیه چاپ شود ، چهار عکس بیومتریک لازم است

4.  رسید نقل و انتقالات سیم

هنگامی که آنها درخواست ارسال سیم بانکی برای مقدار مشخصی از وجوه را دارند ، صورتحساب ارسال می شود. فاکتور، مبلغی  را که از محصولات یا خدمات تحویل داده شده مشخص می کند و درخواست می کند که پرداخت از طریق انتقال وجه انجام شود . اخطار : انتقال باید با مبلغ 250،000 USD یا بیشتر و از حساب شخصی خریدار ، مستقیماً به حساب فروشنده ، اجتناب از  هرگونه تفویض اختیار یا مداخله ، انجام شود. با توجه به اینکه نام دارنده حساب بانکی با نام صاحب ملک یکسان است ، در غیر این صورت ، باید اطمینان حاصل کنید که سندی در رابطه با نام شخص دیگر و ارتباط آنها (در صورت داشتن یک مالک زمین  متفاوت از شرکت ساختمانی که فروش آن را عهده داراست) ارائه شود.

در آگهی انتقال باید توضیحی در مورد علت انتقال (خرید ملک) وجود داشته باشد. اخطار انتقال باید توسط مقام صادر کننده (بانک) تأیید شود.

6. اثبات آدرس / گواهی اقامت

گواهی نامه، اقامت نامه ای است که توسط شخص دیگری نوشته و امضا می شود که شخص خاصی را مقیم آن ایالت یا آدرس  پستی می داند. این امر در صورت درخواست برای آژانس های دولتی ، برنامه های بیمه یا کارمندان برای اثبات اینکه افراد در جایی زندگی می کنند که ادعا می کنند ، معمول است.

چه مدارکی به عنوان مدرک اقامت قابل قبول است؟

•  فرم درخواست اجازه اقامت

•  چهار عکس بیومتریک.

•  گذرنامه اصلی

•  کپی پاسپورت یا سند سفر محضری.

•  اثبات منابع مالی کافی و پایدار برای مدت اقامت.

•  مدارک بیمه درمانی

 

7.  تمام فرم های درخواست پر شده است

چه اطلاعاتی را باید در فرم درخواست وارد کنم؟

•  فرم معاینه مقدماتی (فرم استاندارد مالیات بر ارزش افزوده -4)

•  ترجمه ترکی گذرنامه

•  نسخه ثبت هویت متقاضی

•  شناسنامه متقاضی

•  سند ازدواج

•  اجازه اقامت معتبر بدست آمده از طریق فرآیند

•  فیش رسید برای هزینه های خدمات اپلیکیشن ساخته شده

 

8.  وکالتنامه اعطا شده

وکالت یا وکالت نامه مجوز کتبی برای نمایندگی یا اقدام به نمایندگی از طرف دیگری در امور خصوصی ، تجارت یا سایر موارد حقوقی است. شخصی که به دیگری اجازه فعالیت می دهد ، اصلی ،  یا اهدا کننده است. در اینجا شرایط بسیاری وجود دارد که می توان در ترکیه وکالت نامه داد ، از جمله:

•  برای معاملات مختلف املاک و مستغلات ، مانند خرید ، فروش یا حتی اجاره ملک.

•  برای افتتاح یک شرکت در ترکیه - به این ترتیب روند ادغام با سرعت بیشتری انجام می شود.

•  برای وکالت در موارد مختلف حقوقی مربوط به قانون مدنی ، مانند طلاق یا حضانت فرزند.

•   برای انجام سرمایه گذاری ، برای انجام معاملات بانکی یا رسیدگی به امور مالیاتی مختلف.

 

اگر شما یک سرمایه گذار خارجی هستید و علاقه مند به اقدام خاصی هستید که به وکالت نامه احتیاج دارد ، یکی از وکلای ترک ما می تواند شما را در برابر مقامات وکالت دهد.

 

راه های دیگر دریافت تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری؟

•  خرید املاک و مستغلات به ارزش (250،000) دلار ، شما می توانید هر ملکی را خریداری کنید.

•  سپرده در بانک (500،000) دلار یا بیشتر.

•  خرید اوراق بهادار ملی از (500،000) تومان

•  خرید اوراق قرضه دولتی به مبلغ (500،000) دلار با تعهد حفظ دارایی به مدت سه سال.

•  کسب و کاری با سرمایه (500،000) USD باز کنید یا حداقل 50 شغل ایجاد کنید.

مزایای سرمایه گذاری در ترکیه چیست؟

اتباع خارجی که سرمایه گذاری مستقیم می کنند ممکن است به همان اندازه از فرصت های ارائه شده به سرمایه گذاران داخلی  استفاده کنند. سرمایه گذاری مستقیم نیز با افتتاح شعبه ، شرکت در ترکیه یا شریک شدن در یک شرکت موجود انجام می شود. با این حال ، در مورد سرمایه گذاری های غیرمستقیم که از طریق خرید سهام یا اوراق قرضه محقق شده است ، هیچ مشوقی وجود ندارد. به همین دلیل ، فقط اتباع خارجی که سرمایه گذاری طولانی مدت و مستقیم انجام می دهند می توانند از  تسهیلات ارائه شده توسط دولت استفاده كنند.

مزایای آن این است:

•  اقتصاد بهبود یافته و پر رونق

ترکیه با یک اقتصاد تقریباً فروریخته وارد هزاره جدیدی شده است ، اما از سال 2002 اقتصاد این کشور به سرعت در حال بهبود  است. در این دوره ، تولید ناخالص داخلی ، مهمترین معیار کشور ، از 231 میلیارد دلار به 820 میلیارد دلار رسید.

•  افزایش نرخ جمعیت جوانان

وقتی سرمایه گذاری در یک مکان نیاز به حضور جوانان واجد شرایط و نیروی انسانی ماهر دارد ، جمعیت جوان ترکیه در مقایسه  با کشورهای اروپایی بسیار زیاد است. ترکیه پرجمعیت ترین کشور اروپا و بیش از نیمی از 30 کشور است ، به این معنی که هر  سرمایه گذار که پروژه ای را در ترکیه افتتاح کند از مشکل اشتغال و نیروی کار رنج نخواهد برد.

•  نیروی کار ماهر و رقابتی

طبق اطلاعات موسسه آماری ترکیه ، ترکیه 29 میلیون جوان شامل کارگران ماهر و واجد شرایط دارد. سالانه حدود 200 دانشگاه  600.000 جوان و حدود 700.000 فارغ التحصیل از مدارس متوسطه ، موسسات و هنرستان ها فارغ التحصیل می شوند. افراد  واجد شرایط برای کار ، ایجاد یک فضای رقابتی که کارگران را به سمت خلاقیت و تسلط بر کار سوق می دهد.

•  انعطاف پذیری جو سرمایه گذاری در ترکیه

شناخته شده است که در بسیاری از کشورها موانعی برای شناسایی سرمایه گذاری های خارجی وجود دارد ، اما ترکیه ، عضو  سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) ، از سال 1997 شروع به ایجاد چنین موانعی برای سرمایه گذاران خارجی کرده است. امروز ترکیه به مرحله ای که هر 6 روز یک شرکت تأسیس می شود و دولت با همه سرمایه گذاران برابری می کند و یک  فضای رقابتی بین آنها ایجاد می کند

•  زیرساخت

یکی از دلایل اصلی سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در جایی ، فراهم آوردن زیرساخت های لازم برای سرمایه گذاری و کاهش هزینه حمل و نقل است. اگر به زیرساخت های اساسی مانند حمل و نقل ، ارتباطات ، انرژی و زیرساخت های فنی نگاهی  بیندازیم ، ترکیه شاهد رونقی است که این کشور را به مرکزی برای جذب سرمایه گذاران خارجی تبدیل کرده است.

•  موقعیت جغرافیایی عالی

مکان مرکزی ترکیه که آسیا و اروپا را به هم پیوند می دهد ، از لحاظ تاریخی این کشور را به یک پل طبیعی متصل کرده است که  دو قاره را متصل می کند. ترکیه از طریق موقعیت مکانی خود ، بسیاری از مسیرهای تجاری را که شرق و غرب را به هم پیوند می دهد ، پذیرفته است.

•  بزرگترین نیروگاه و ترمینال اروپا ترکیه نقش فعالی در انتقال انرژی بین آسیا و اروپا دارد. این امر به انتقال انرژی از شرق به غرب و انتقال وجوه از غرب به شرق  کمک می کند.

•  هزینه های پایین مالیات در ترکیه

برای تشویق سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در ترکیه ، مالیات سود سازمانی قابل اعمال برای سرمایه گذاران خارجی 33 تا 20  درصد کاهش یافته است. در برخی موارد ، خارجی ها به طور کامل یا جزئی از این مالیات معاف هستند. سرمایه گذاران همچنین  در برخی از مناطق تخصیص یافته از سوی دولت مانند تخصیص زمین و سایر سیاست های تشویقی تشویق می شوند.

•  عضویت در اتحادیه گمرک اروپا

اتحادیه گمرک اروپا ، که هدف آن افزایش فعالیت های اقتصادی و پیشنهادات است. ترکیه از سال 1996 عضو این اتحادیه گمرکی است و 20 قرارداد تجارت آزاد بین طرفین این اتحادیه منعقد شده است. این روابط تجاری با امضای توافق نامه های جدید روز به روز در حال افزایش است.

•  مارکت های بزرگ ملی

بر اساس داده های موسسه آماری ترکیه ، از سال 2002 تا امروز ، تعداد کاربران اینترنت از 100000 به 33 میلیون ، تعداد کاربران موبایل از 23 میلیون به 70 میلیون ، تعداد وام گیرندگان از 16 میلیون به 58 میلیون نفر ، علاوه بر این ، تعداد کاربران موبایل از 33 میلیون به 131 میلیون نفر رسیده است.

 

چه مدت طول می کشد تا تابعیت ترکیه را با سرمایه گذاری دریافت کنید؟

تابعیت ترکیه پس از 3-6 ماه پس از سرمایه گذاری متقاضی اعطا می شود. متقاضی باید حداقل 3 سال سرمایه گذاری را نگه  دارد. تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری سریعترین راه برای اخذ تابعیت ترکیه است. بعد از اینکه 250،000 دلار در املاک و مستغلات سرمایه گذاری کردید ، حق دریافت گذرنامه ترکی خود را در کمتر از دو ماه از درخواست دارید.

آیا برای گرفتن گذرنامه ترکی نیاز به یادگیری زبان ترکی دارم؟

خیر ، برای گرفتن گذرنامه ترکی نیازی به یادگیری زبان ترکی نیستید ، می توانید برای دریافت گذرنامه ترکی مسیر انتقال سرمایه را طی کنید ، حداقل مبلغ سرمایه گذاری 500.000 دلار است. انتقال می تواند به صورت سپرده در بانک ترکیه ، کمک  به اوراق قرضه دولتی یا سرمایه گذاری در سهام صندوق انجام شود.

با گذرنامه ترکی می توانم به چند کشور سفر کنم؟

از تاریخ 5 ژانویه 2021 ، شهروندان ترکیه در هنگام ورود به 110 کشور و سرزمین بدون ویزا یا دریافت ویزا در زمان ورود امکان  پذیر می باشد. گذرنامه ترکیه از نظر آزادی سفر بر اساس شاخص گذرنامه هنلی در رتبه 53 قرار گرفته است. بسیاری از کشورها به ویزا احتیاج دارند اما آن را با شرایط آسان به شهروندان ترکیه اعطا می کنند. در چارچوب مذاکرات و توافقات بین  المللی بین ترکیه و اتحادیه اروپا ، در صورت پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا ، انتظار می رود که شهروند ترکیه امکانات عمده  ای را برای دریافت ویزای شینگن برای ورود به کشورهای اروپایی بدست آورد و می تواند با توجه به این مذاکرات برای دسترسی  به کشورهای اروپایی بدون ویزا به دارنده گذرنامه ترکیه در آینده این حق اعطا شود.

چگونه می توان تابعیت ترکیه را برای همسر و فرزندان دریافت کرد؟ همسر شما (همسر یا شوهر) و افراد تحت تکفل (فرزندان زیر 18 سال شما ، در تاریخ درخواست) می توانند تابعیت بگیرند. قوانین ترکیه ازدواج های همجنسگرایان ، تعدد زوجات و انواع دیگر مشارکت را به رسمیت نمی شناسد. بنابراین همسر باید فردی از جنس مخالف باشد و زن و شوهر باید از نظر قانونی ازدواج کنند. اگر یک متقاضی مرد چند همسر داشته باشد ، فقط  یکی از آنها واجد شرایط تابعیت ترکیه است.

تابعیت ترکیه چه مدت است؟

برای گرفتن تابعیت ترکیه در 5 سال لازم است برای خرید هر ملک با ارزش در ترکیه (می تواند هر چیزی باشد تا زمانی که عنوان Tapu به نام شما باقی بماند) و گرفتن کارت شناسایی 2 ساله اقامت گردشگری با هدف اقامت برای مالکیت املاک و  مستغلات ، و اجازه اقامت را تحت همان هدف 3 سال متوالی تمدید کنید ، و نیازی به اقامت اجباری یا ادامه دار در ترکیه  نیست. گذرنامه ترکیه پس از 5 سال صادر می شود.

آیا ترکیه اقامت دائم می دهد؟

بله ، قبل از اقدام به آن ، طبق مقررات زیر باید شرایط اقامت دائم در ترکیه در نظر گرفته شود:

•  اجازه اقامت دائم در خاک ترکیه با موافقت وزارت کشور به یک مقیم خارجی که به مدت هشت سال به طور مداوم در خاک  ترکیه اقامت دارد بدون وقفه اعطا می شود.

•  هشت سال بدون وقفه محاسبه می شود که در ماده 38 قانون ذکر شده است ، جایی که نیمی از مدت اجازه اقامت  دانشجویی محاسبه می شود و مدت دیگر اجازه اقامت به طور کامل محاسبه می شود.

•  طی سه سال گذشته کمک اجتماعی دریافت نکرده است.

•  فرد مقیم باید درآمد کافی برای تأمین معیشت خود و خانواده خود به طور منظم داشته باشد.

•  مقیم باید بیمه درمانی معتبری داشته باشد.

•  نباید تهدیدی برای نظم عمومی و امنیت عمومی باشد.

آیا برای اخذ تابعیت، اقامت در ترکیه اجباری است؟

خیر، شما نیازی به اقامت دائم ندارید ، لازم نیست برای مدتی خاص به طور مداوم در ترکیه زندگی کنید تا واجد شرایط تابعیت  شوید. به محض دریافت اجازه اقامت می توانید به زندگی در خارج از کشور ادامه دهید و درخواست تابعیت دهید.