سیستم حمل نقل عمومی ترکیه

سیستم حمل نقل عمومی ترکیه

در ترکیه سیستم حمل و نقل عمومی عظیمی وجود دارد. همه مقاصد اصلی و گردشگری دارای تعدادی گزینه حمل و نقل عمومی از جمله قطار حومه ای ، اتوبوس شهری ، مترو ، تراموا ، مینی بوس و تاکسی هستند.

شهرهای دارای سیستم ریلی رفت و آمد: استانبول ، آنکارا ، ازمیر

شهرهای دارای سیستم مترو: استانبول ، آنکارا ، ازمیر ، بورسا ، آدانا

شهرهای دارای سیستم حمل و نقل ریلی سبک: استانبول ، آنکارا ، ازمیر ، آدانا ، بورسا ، اسکیشهیر ، قونیه ، آنتالیا ، قیصری ، غازیانتاب ، سامسون ، کوجائلی.

ارتباط راه آهن با کشورهای مجاور

آذربایجان - ارمنستان   بلغارستان - یونان یونان -

گرجستان ایران - از طریق کشتی قطار دریاچه وان

حمل و نقل عمومی در استانبول

انواع حمل نقل عمومی در ترکیه

  1. مترو
  2. اتوبوس
  3. تراموا
  4. تاکسی
  5. کشتی و قایق
  6. DOLMUŞ

 

استانبول بیش از 5000 کیلومتر طول دارد .بنابراین حرکت همیشه آسان نیست زیرا یکی از شلوغ ترین شهرهای جهان است. علاوه بر این ، توریستی بودن آن باعث توسعه مجموعه حمل و نقل عمومی می شود (استانبول ، مانند رم ، روی هفت تپه ساخته شده بود). در حال حاضر پروژه بزرگی در شهر به منظور توسعه حمل و نقل عمومی در استانبول در حال انجام است. این پروژه عمدتا شامل توسعه مترو استانبول و در ارتباط بین دو قاره است. اولین گام این پروژه در 29 اکتبر 2013 افتتاح شد و اجازه اتصال بین دو طرف آسیایی و اروپایی را از طریق یک تونل راه آهن در زیر تنگه بسفر داد.

اطلاعات COVID-19: شرایط مورد نیاز برای حمل و نقل عمومی در سال 2021

از این پس همه مسافران 6 سال به بالا که به ترکیه سفر می کنند باید فرم آنلاین جدیدی را تکمیل کنند. فرم باید در 72 ساعت گذشته قبل از سفر پر شود.

طبق پیام وزارت بهداشت ترکیه (منبع این اقدام جدید) ، با پر کردن فرم ، "یک کد HES به طور خودکار ایجاد می شود"

بنابراین ، اگر می خواهید در طول اقامت خود در ترکیه از وسایل نقلیه عمومی (اتوبوس ، مترو ، کشتی ، تراموا و غیره) استفاده کنید ، به یک بلیط حمل و نقل (استانبول کارت برای شهر استانبول ، کاملا فردی) و یک کد HES نیاز دارید.

برای حمل و نقل بین شهری (هواپیما ، اتوبوس ، شاتل دریایی و غیره) رزرو ، بلیط حمل و نقل و کد HES مورد نیاز است.

در طول اقامت خود ، توصیه می کنیم از وسایل نقلیه عمومی و به ویژه تراموا برای رسیدن به شهر قدیمی استفاده کنید. این به شما این امکان را می دهد تا سریع و ارزان صرفه جویی کنید ، در ساعات پیک (بین 8 تا 9:30 و بین 5 تا 8 بعد از ظهر) حرکت بسیار دشوار است.

برای استفاده از تمام وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول (قایق ، مترو ، اتوبوس ، تراموا ، صندلی مسافرتی) ، به کارت مغناطیسی (استانبول کارت) نیاز دارید. می توانید آن را در کیوسک های کوچک نزدیک همه ایستگاه های مترو ، اسکله ها و همچنین ایستگاه های اتوبوس پیدا کنید. هزینه آن 7 لیتر است ، سپس اعتبار اضافه می کنید. به خاطر داشته باشید که هزینه بیشتر سفرها 3،50 TL در هر راه است.

در سمت اروپایی ، دو خط در سرویس وجود دارد ، خط T1 از کاباتاش دسترسی آسان به سلطان احمد دارد و خط T4 را که از شمال - غرب شهر عبور می کند .از ساعت 6 صبح تا 11 شب اجرا می شود. تراموا در استانبول بسیار تمیز است و دارای تهویه مطبوع است.

خط T1 به شما این امکان را می دهد تا به جاذبه های اصلی شهر برسید. ما به شما توصیه می کنیم از آن استفاده کنید زیرا واقعا ارزان و سریع است و قطعاً ساده ترین راه برای رسیدن به شهر قدیمی است. ایستگاه های اصلی T1 عبارتند از:

کاباتاش - کاخ دولما باغچه ، ارتباط تکسیم با تله کابین (F1) برای رفتن به اسکله به جزایر شاهزادگان و کادیکوی.

Tophane - موزه هنرهای مدرن در استانبول.

Karaköy - Eminönü - بازار ادویه.

سیرکچی - ایستگاه قطار و اتصال به مرمری.

سلطان احمد - کاخ توپکاپی ، ایاصوفیه ، مسجد آبی ، آب انبار باسیلیکا ، موزه باستان شناسی.

بیاضیت - بازار بزرگ.

خط های مترو استانبول

-Karaköy-Tünel): این امکان را به شما می دهد تا به سرعت خیابان استقلال را طی کنید  هنگامی که در Tünel هستید ، می توانید از تراموا (NT) تاریخی برای رفتن به میدان تقسیم استفاده کنید. از ساعت 7 صبح تا 9 شب اجرا می شود.

-Taksim-Kabataş (F1): به شما امکان می دهد از میدان تقسیم به Kabataş بروید. از اینجا ، می توانید از تراموا (T1) برای رسیدن به شهر قدیمی و قایق از جزیره کادوی به جزایر پرنس بروید. برای رفتن به شهر قدیمی ، یکی دیگر از گزینه ها این است که از مترو M2 مستقیم به مقصد گلدن هورن (ایستگاه Haliç) از تقسیم بروید.

- فرودگاه آتاتورک - آکسارای (M1): این خط مترو عمدتا به گردشگران اجازه می داد تا از فرودگاه قدیمی ساحل اروپا - فرودگاه آتاتورک - از طریق ایستگاه Yenikapı به مرکز استانبول برسند تا به مترو M2 برسند. این خط برای پیاده روی در شهر استانبول ضروری نیست.

-Yenikapi-Hacıosman (M2): این طولانی ترین خط مترو در استانبول است و از آن بیشترین استفاده را خواهید کرد. این همان چیزی است که در طول اقامت خود به آن بیشتر نیاز دارید ،  این امر به ویژه برای تجار ساکن در منطقه Levent یا مسافرانی که اقامت خود را در مناطق ترکی و کمتر توریستی مانند Nisantasi انتخاب کرده اند مفید است. میدان تقسیم در حال حاضر تنها 2 ایستگاه منطقه Eminönü است که بازار ادویه در آن واقع شده است. ایستگاه های اصلی M2 عبارتند از:

ینیکاپی - این ایستگاه قرار است مرکز حمل و نقل استانبول باشد. شما می توانید از Marmaray از Yenikapı (مترو که از زیر بسفر عبور می کند) برای رسیدن به Üsküdar در سمت آسیا استفاده کنید.

Haliç - این مفیدترین ایستگاه برای گردشگرانی است که مایل به رسیدن به شهر قدیمی هستند یا برای کسانی که مایل به رفتن از شهر قدیمی به مناطق دیگری هستند که دسترسی کمتری به نظر می رسد. شما در نزدیکی بازار ادویه و ایستگاه تراموا Eminönü (T1) خواهید بود.

Şişhane - واقع در پایین خیابان ikstiklal ، به شما این امکان را می دهد تا به تله بند Tünel واقع در کنار ایستگاه و همچنین منطقه Galata برسید.

تکسیم - این ایستگاه که در میدان تقسیم واقع شده است ، می توانید به سرعت از مناطق مانند Cihangir ، Beyoğlu یا Çukurcuma با پای پیاده به آنجا برسید. همچنین می توانید از تله کابین (F1) برای رسیدن به کاباتاش استفاده کنید و در آنجا با کشتی آسیا و جزایر پرنسس و تراموا (T1) برای رسیدن به شهر قدیمی حرکت کنید.

عثمانبی - فقط چند دقیقه از منطقه مجلل نیسانتاشی واقع شده است. منطقه ای بسیار زیبا با بارها و رستوران های فراوان و همچنین مغازه های لوکس و بسیاری از طراحان ترک.

Levent - این منطقه تجاری استانبول است. همچنین دو مرکز خرید اصلی نزدیک مترو وجود دارد: Kanyon و Metrocity.

İTÜ Ayazağa - واقع در نزدیکی گالری خرید شیک İstinye Park (به کمی پیاده روی یا سوار تاکسی یا مینی بوس نیاز دارید). این گالری بهشتی برای همه دوستداران مد و لوکس است ، همه لوکس ترین مارک ها را خواهید یافت.

- مرمره: پس از سالها کار ، طرف اروپایی و آسیایی اکنون با مترو که از زیر تنگه بسفر عبور می کند به هم متصل شده اند. این امکان را به شما می دهد تا از Yenikapı یا Sirkeci به سواحل آسیا بروید. دو ایستگاه از سمت آسیا عبارتند از Üsküdar و Ayrılık Cesmesi. برای رسیدن به منطقه کادیکوی می توانید از M4 استفاده کنید.

اتوبوس هایی با رنگ های مختلف در استانبول.

در استانبول 400 خط اتوبوس وجود دارد که اکثر آنها تا نیمه شب هر شب کار می کنند. به جز سلطان احمد (با تراموا قابل دسترسی است) ، اتوبوس ها در سراسر شهر حرکت می کنند. مقاصد و توقف های اصلی با رنگ زرد در کنار اتوبوس ها نوشته شده است.

کشتی در استانبول ، "vapur"

آنها به شما اجازه می دهند از اروپا به آسیا بروید. مانند مترو ، ساکنان استانبول هر روز از قایق ها/کشتی های عمومی - به ترکی "vapur" استفاده می کنند و با اجتناب از ترافیک مداوم در دو پل اصلی بسفر ، زمان قابل توجهی را صرفه جویی می کنند. با سوار شدن بر کشتی متوجه وسعت شهر می شوید ، همچنین راه خوبی است که شهر را از آب  ببینید. اسکله های اصلی در طرف اروپا عبارتند از امینونی ، کاباتاش ، کاراکوی و بشیکتاش و در سمت آسیایی اسکودار و کادیکوی.

مانند مترو ، متروبوس و برخی خطوط اتوبوس ، کشتی ها در آخر هفته 24 ساعت شبانه روز در سرویس هستند (عصر جمعه تا صبح یکشنبه ؛ از نیمه شب تا 6:40 صبح برای آخرین قایق قبل از ساعت صبح).

ur Istanbul Istanbul برای دسترسی به قایق ها یا خرید بلیط خود در اسکله ، با قیمتی بین 3.50 TL تا 5 TL (4 TL بسته به مسیری که می خواهید طی کنید. هزینه بلیط برای سفرهای شبانه 8 TL است.

قایق های عمومی برای رسیدن به جزایر پرنس با قیمت 5.20 TL مفید است: یک روز در جزایر پرنسس سپری کنید

DOLMUŞ دلموش در استانبول

اینها تاکسی های مشترکی هستند که 24 ساعته و 7 روزه کار می کنند. این سریع ، مقرون به صرفه است و به طور گسترده در سراسر ترکیه استفاده می شود. آنها در مسیری مشخص می دوند و وقتی حرکت می کنند (8 مسافر) دارند در راه ، می توانید از هر کجا که می خواهید خارج شوید. روش پرداخت ساده است ، پس از نشستن ، مقصد خود را به راننده اعلام کنید که قیمت را به شما می گوید و پول را به او می دهد (فقط پول نقد پذیرفته می شود). خطوط اصلی dolmuş در اروپا هستند: بشیکتاش - تکسیم؛ و تکسیم - Bakırköy، Yeşilköy؛ ساریر - بشیکتاش و کادیکوی و اسکودار از آسیا. خطوطی نیز وجود دارد که اروپا را از بشیکتاش و تقسیم به آسیا متصل می کند.

 

*امیدواریم این مقاله به شما کمک کند در این شهر بزرگ استانبول گردش کنید. اگر سوالی دارید ، می توانید آنها را از کارشناسان تیم سدار هوس  بپرسید و لازم به ذکر است بخش ترانسفر سدار ه