هزینه زندگی در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه

بدون شک ، در هر کجای دنیا که رویای رفتن  به آن را داریم ، هزینه زندگی عامل محرکی است که به ما در تصمیم گیری کمک می کند.به همین دلیل است که شرایط زندگی در ترکیه تعیین می کند که آیا ما باید به طور دائم به آنجا برویم یا خیر.در ترکیه ، مانند سایر کشورها ، گران ترین مکان ها برای زندگی ، قطب های شلوغ تجاری ، گردشگری و اقتصادی نیز وجود دارند ؛ اما پیدا کردن یک شهر مناسب با هزینه های مناسب برای هر کسی در الویت است. در اینجا ما سعی می کنیم هزینه زندگی در کشور ترکیه به ویژه استانبول را به شما ارائه دهیم

 • چقدر باید برای داشتن یک زندگی شاد دستمزد بگیرید
 • تورم و حداقل دستمزد در ترکیه
 • قیمت متوسط خدمات و کالاهای اساسی
 •  هزینه اقامت ، قبض خانه و حمل و نقل عمومی
 •  نکات مفید در مورد زندگی در استانبول
 • و موارد دیگر برای تازه واردان و مهاجران استانبولی… 

رستوران ها

براساس  مالیات های سنگینی که ترکیه بر مشروبات الکلی وضع کرده است ، بازدید روزانه از رستوران ها می تواند حفره بزرگی در بودجه شما ایجاد کند.فردی که دوست دارد یک لیوان الکل همراه غذا میل کند ، بسته به مارک ، به طور متوسط 3 دلار برای نوشیدنی پرداخت می کند. هزینه صبحانه ترکی خوب شامل  یک ساندویچ و چای در یک مکان شیک را می توانید بین 5 تا 8 یورو حساب کنید. میانگین قیمت یک وعده غذایی  برای یک نفر در رستوران متوسط برای ناهار و شام حدود 9 یورو خواهد بود. می توانید ناهار را بگذرانید و یک سیمیت معروف ترکی (نان با کنجد ، شبیه شیرینی) با چای میل کنید  که می توانید کمتر از 1 یورو هزینه کنید.شما می توانید با هزینه 4 یورو، از آبجو خود در تراس لذت ببرید یا با مبلغ 9 یورو در بار پشت بام کوکتل میل کنید.به طور خلاصه می توان گفت که شما روزانه حدود 25 یورو برای صرف غذای یک نفر و نوشیدنی هزینه می کنید. اما توصیه می کنیم برای امتحان طعم های الهام بخش محلی یا غذاهای خیابانی ، پول بیشتری برنامه ریزی کنید.

 

بازارها

وقتی قیمت مواد غذایی در ترکیه را در نظر بگیرید ، متوجه می شوید که هزینه مواد غذایی در اینجا نسبت به مقاصد اروپایی همسایه منطقی تر است.اگر به اندازه کافی هوشیار باشید و راه های تهیه اقلام مورد نیاز ساکنان محلی را دنبال کنید ، می توانید مقدار زیادی در هزینه غذا صرفه جویی کنید.

 

حمل و نقل

هزینه بنزین نه به اندازه برخی از کشورهای اروپایی است و نه بسیار پایین تا مقرون به صرفه تلقی شود.بسیاری از ترک ها رانندگی می کنند و خیابان ها شلوغ است ، بنابراین برای تازه واردان ، به ویژه در شهرهای بزرگ ، خرید ماشین توصیه نمی شود.صاحبان خودرو همچنین باید هزینه های دیگری مانند گرفتن گواهینامه بین المللی، بیمه و تعمیرات را در نظر داشته باشند. استفاده از وسایل نقلیه عمومی ارزان ترین راه برای رفت و آمد در استانبول است. همچنین امن و راحت است. حمل و نقل عمومی استانبول شامل اتوبوس ، مترو ، متروبوس، تله کابین ، تاکسی های مشترک (دولوموس) ، کشتی ها و اتوبوس های دریایی است.شما می توانید یک استانبول کارت با هزینه 6 لیر تهیه کرده و در آن  پول شارژ کنید و ممکن است از آن در تمام شبکه های حمل و نقل عمومی استفاده کنید. هزینه بلیط یک طرفه  3.5 لیر است

قبوض ماهانه

هزینه خدمات آب و برق در ترکیه زیاد نیست و اداره یک خانه فوق العاده ارزان است. خدمات اولیه بیش از 70 دلار در ماه نیست در حالی که دسترسی به اینترنت بسیار مقرون به صرفه است و از 16 دلار تجاوز نمی کند.با این حال ، آپارتمان بزرگتر با تعداد بیشتری از ساکنین در آنجا باعث افزایش این قیمت ها می شود. اگر استانبول را با سایر کشورهای غربی مقایسه کنیم ، می توان گفت که قبوض خانوار در استانبول بسیار ارزان است. در زیر می توانید متوسط قیمت ماهانه خانوارها در استانبول را مشاهده کنید.

 • قبض برق : 180-250  لیر در ماه.
 • قبض آب و فاضلاب: 80-100 لیر در ماه
 • قبض گاز طبیعی برای گرم کردن محلی آپارتمان شما: 900-1300 لیر در ماه (در ماه های زمستان).
 • تلفن ، اینترنت ، تلویزیون دیجیتال و GSM: از آنجا که بین شرکت های بزرگ مخابراتی و سرگرمی در ترکیه رقابت وجود دارد ، می توانید همه را در یک بسته "تلفن + اینترنت + تلویزیون دیجیتال" با قیمتی در حدود 150-200 لیر در ماه و GSM برای 50-70 لیر در ماه.
 • تعمیر و نگهداری عمومی و شارژ: 150-1،250 لیر در ماه بسته به خدماتی مانند گرمایش عمومی ، دربان ، امنیت ، امکانات…

پوشاک و کفش

اگر عادت دارید لباس های راحت ، با کیفیت و بپوشید و وقتی به ترکیه می روید حقوق ترکیه ای دریافت می کنید ، ممکن است نتوانید این تجمل را بپردازید.قیمت ها مانند برخی دیگر از کشورهای اروپایی زیاد نیست ، اما برای استانداردهای ترکیه پوشاک مارک دار گران است.

 

اجاره در ماه

بسیاری از تازه واردانی که از کشور خود حقوق دریافت می کنند ، به دلیل قیمت اجاره پایین در ترکیه ، از شیوه زندگی مجلل در ترکیه لذت می برند.با این حال ، دریافت دستمزد در ترکیه به شما اجازه چنین شیوه زندگی را نمی دهد ، زیرا اجاره خانه هزینه زیادی را می گیرد و یکی از مهمترین هزینه ها است. مهاجران و تازه واردان استانبولی خواهند دید که اقامت بزرگترین هزینه آن ها خواهد بود. مناطق مرکزی شهر ، مناطق ساحلی اروپا و آسیای بسفر دارای ارزش ترین دارایی ها ، اقامتگاه های لوکس و خانه هستند.بشیکتاش،باکیرکوی،کادیکوی،بیکوز،ساریر،آدالار،اوسکودار، سیسلی، زیتین بورنو و بیوغلو(به ترتیب) گران ترین مناطق استانبول هستند.مناطقی در حومه استانبول مانند بیلیکدوزو ، آوجیلار ، سانچاکتپه ، سیلیوری ، کاتالکا ، سلطانگازی و باشاکشهیر (به ترتیب) ارزان ترین مناطق هستند. قیمت اجاره خانه در استانبول سالانه حدود 30 درصد افزایش می یابد.بشیکتاش و ساریر گران ترین مناطق از نظر اجاره خانه با متوسط قیمت اجاره خانه 5،500 لیر هستند.

 

تورم در ترکیه

تورم قیمت مصرف کننده ترکیه %14.60 برای سال 2020 بود. تورم مورد انتظار قیمت مصرف کننده ترکیه 19 % برای سال 2021 است. قیمت غذا در حالی افزایش یافت که تورم مسکن و حمل و نقل سرعت کمتری  داشت. همچنین توجه داشته باشید که بانک ها تا سال 2021 حدود 14 تا 17 درصد سود به لیر ترکیه می دهند. استانبول در نظرسنجی هزینه زندگی Mercer 2020 در رتبه 156 از بین 209 شهر جهان قرار گرفت (در سال 2019 در 208 شهر 154 بود). نظرسنجی هزینه زندگی یک نظرسنجی است که هزینه های بیش از 200 مورد را در مقایسه با هزینه های مسکن ، حمل و نقل ، غذا ، پوشاک ، کالاهای خانگی ، سرگرمی و موارد دیگر اندازه گیری می کند. بنابراین به شما این ایده را می دهد که این شهر را بین دیگر شهرهای بزرگ جهان مقایسه کنید.از آنجا که بین لیر ترکیه و سایر ارزهای اصلی مانند USD ، EUR و GBP یک نرخ مبادله عالی وجود دارد ، برای بسیاری از مهاجران و تازه واردان استانبولی از کشورهای ثروتمند بسیار آسان است که یک سبک زندگی ارزان ، آسان و شاید مجلل را در استانبول تجربه کنند.

 

حداقل دستمزد در ترکیه چقدر است؟

حداقل دستمزد در ترکیه تا سال 2021 به 2.825 لیر ترکیه در ماه افزایش یافته است که کارفرمایان تمام هزینه های مراقبت های بهداشتی و بازنشستگی را پرداخت می کنند.اگر استانبول را با دیگر کشورهای غربی مقایسه کنیم ، می توانیم بگوییم که استانبول شهری ارزان برای خرید مواد غذایی روزانه ، سوپر مارکت ها ، مراقبت های پزشکی ، پوشاک محلی ، کمک های داخلی ، غذاهای محلی ، سبزیجات تازه و میوه ها در بازارهای هفتگی خیابان است.اما برعکس ؛ هزینه های زیر به طرز مضحکی بسیار زیاد است ؛بر اساس برخی تحقیقات دانشگاهی و میدانی ، حداقل دستمزد برای زندگی در استانبول در رنج متوسط در حدود 9،331 لیر برای یک خانواده متوسط با 2 فرزند و آستانه گرسنگی 2830 لیر است.

 • گازوئیل
 • اتومبیل ها
 • الکل وارداتی
 • کالاهای وارداتی مانند لوازم الکترونیکی ، تلفن همراه ، دوربین ، رایانه و…

 

افراد متوسط چگونه پول خود را در ترکیه خرج می کنند؟

هزینه های روزانه شما چقدر بستگی به محل زندگی شما و عادات زندگی شما دارد.گران ترین مکان ها شهرهای عظیمی هستند که همه قیمت ها از جمله اجاره ، هزینه حمل و نقل روزانه ، خرید غذا و خدمات بیشتر است.با آشنایی با این واقعیت که آنها گرانتر هستند ، ممکن است تصمیم بگیرید که یک منطقه شهری کمتر برای زندگی آینده خود انتخاب کنید.خانواده ای که مجبور به پرداخت اجاره بها نیست ، بیش از 15 درصد پس انداز می کند و می تواند سبک زندگی خوبی داشته باشد.