اخذ تابعیت ترکیه از طریق تولد

اخذ تابعیت ترکیه از طریق تولد

 

آیا به نوزان متولد شده در ترکیه تابعیت ترکیه داده میشود؟

هزینه های بیمارستان چقدر است؟

مدارک مورد نیاز

در ترکیه اصل برای گرفتن تابعیت نوزاد اصل خون است نه اصل خاک و این یعنی که فرزند شما به محض تولد در ترکیه نمیتواند  تابعیت این کشور را در یافت کند و فقط محل تولد آن ترکیه ثبت میشود بدون هیچگونه مزایای حقوقی . درصورتی والدین شهروندی ترکیه را نداشته باشند عملا گرفتن پاسپورت برای نوزاد تازه متولد شده غیر ممکن است.

با زایمان در ترکیه نه کودک شما می تواند اقامت ترکیه را بگیرد و نه پاسپورت این کشور را البته در صورتی که هیچ کدام از والدین شهروند ترکیه نباشند. اما درصورتی که شما اقامت ترکیه را داشته باشید (با خرید ملک به ارزش250هزار دلار)میتوانید اقدام به دریافت تابعیت کشورترکیه کنید.                           

آیا به نوزان متولد شده در ترکیه تابعیت ترکیه داده میشود؟

طبق ماده 7 قانون شهروندی ترکیه 5901: کودکی که در داخل یا خارج از ترکیه از پدر یا مادر ترک متاهل متولد شده باشد دارای تابعیت ترکیه خواهد بود.

کودکی که از مادری ترک و پدری خارجی خارج از ازدواج متولد می شود ، دارای تابعیت ترکیه خواهد بود.

کودکی که از پدری ترک و مادری خارجی خارج از ازدواج متاهل متولد می شود ، پس از بررسی خویشاوندی (با پدر) ، دارای تابعیت ترکیه می شود.

علاوه بر این ، مطابق بند 1 ماده 8 قانون شهروندی ترکیه شماره 5901 "کودکی که در ترکیه متولد می شود ، اما از طریق تولد از طریق مادر یا پدر بیگانه خود تابعیت هیچ کشوری را بدست نمی آورد ، از لحظه تولد دارای تابعیت ترکیه است. . » در این چارچوب ، کودکان خارجی که در ترکیه متولد شده اند و والدین آنها به عنوان افراد بدون تابعیت در ترکیه اقامت دارند ، شهروند ترکیه محسوب می شوند و در این زمینه ثبت نام شده اند.

تولد نوزاد متولد ترکیه بستگی به شرایط والدین دارد. برای داشتن فرزند تابعیت ترکیه ، یکی از والدین باید ترک باشد. داشتن تابعیت بر اساس محل  تولد نیست ، بلکه بر اساس تبار است. یعنی کودکی که والدینش تبعه خارجی هستند نمی تواند هنگام تولد در ترکیه تبعه ترکیه شود.

اگر فرزند شما در خارج از ترکیه متولد شده است ، مراحل درخواست اجازه اقامت مانند یک بزرگسال است. به طور معمول نیازی به گواهی تولد نیست.

ثبت تولد نوزادان تازه متولد شده خارجی ها

کودکان خارجی برای زندگی در ترکیه باید مجوز اقامت داشته باشند. فرایند درخواست برای بزرگسالان یکسان است ، اما

اگر فرزند شما در ترکیه متولد شده است ، شما 30 روز فرصت دارید تا تولد را ثبت کنید و شش ماه فرصت دارید تا گذرنامه کودک را دریافت کرده و برای اجازه اقامت وی ​​درخواست دهید.

پس از تولد کودک ، doğum belgesi یا شناسنامه در بیمارستان صادر می شود. این فرم گاهی "فرمول A" نامیده می شود. شناسنامه به کودک اجازه می دهد تا شش ماه یا تا تاریخ انقضای اجازه اقامت فعلی والدین (هر کدام زودتر) در ترکیه بماند.

  1. تولد کودک را در Nüfus ثبت کنید
  2. تولد را در سفارت یا کنسولگری کشور خود ثبت کرده و برای فرزند خود پاسپورت بگیرید

مدارک مورد نیاز

  1. تکمیل فرم A اداره ثبت احوال
  2. اصل و کپی از پاسپورت والدین کودک
  3. سند ازدواج والدین ( ترجمه ترکی شود)
  4. سند طلاق ( در صورتی که والدین از هم جدا شده باشند)
  5. پرداخت هزینه ثبت مشخصات کودک در ثبت احوال ترکیه
  6. دریافت گواهی تولد کودک از ثبت احوال ترکیه
  7. ارایه گواهی تولد به سفارت کشور خود در ترکیه
  8.  گواهی تولد بیمارستانی که کودک در آنجا به دنیا آمده است

در چنین شرایطی هیچ مانعی برای صدور شناسنامه وجود نخواهد داشت. صدور گواهی تولد نوزاد تازه متولد شده با تولد ملیت ترکیه مستلزم تعهد اطلاع رسانی است

هزینه های زایمان در کشور ترکیه

اتباع خارجی در کشور ترکیه هم در بیمارستان های دولتی و هم بیمارستان های خصوصی می توانند کودک خود را به دنیا آورند و هیچ محدودیتی برای آنها وجود ندارد در واقع می توان گفت قوانین زایمان در ترکیه سخت نیست فقط باید در نظر داشته باشید که بر خلاف بیمارستان های دولتی هزینه زایمان در بیمارستان های خصوصی در ترکیه بالا می باشد. همچنین هزینه زایمان بستگی به این موضوع که شما زایمان طبیعی را انتخاب کرده باشید که عمل سزارین را نیز می تواند متفاوت باشد.در بعضی موارد هزینه بیمارستان تا 15هزار لیر میرسد