مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به ترکیه

سفر ایرانیان به کشور ترکیه برای تجارت و مهاجرت قدمتی طولانی دارد.دلایل متعددی باعث می‌شود تعداد ایرانیانی که هر روزه به ترکیه مهاجرت میکنند افزایش پیدا کند و باید در نظر بگیریم در مجموع کشور ترکیه یکی از گزینه های مناسب برای مهاجرت است. هر ساله ایرانیان با استقبال بالایی در فکر گرفتن اقامت و یا شهروندی کشور ترکیه هستند.دیده شده است که تعداد کثیری از ایرانیانی که بدون در نظر گرفتن عوامل مهمی مانند منبع در‌آمد و گرفتن اقامت اقدام به مهاجرت به ترکیه کرده‌اند تجربه ی تلخی را گذرانده اند بنابراین در این مقاله میخواهیم شرایط مهاجرت و قوانین مربوط به آن را برای ایرانیان بررسی کنیم تا بتوانیم هموطنان را یاری کنیم و تجربه ی خوبی در مهاجرت را با کمک خانواده ی سدار برایشان به ارمغان بیاوریم.

 

مهاجرت به ترکیه

 

ترکیه در امتداد اروپا و آسیا ، در طول تاریخ ، مبدأ ترانزیت و مقصد مهاجران بوده است.تعداد ایرانیانی که سعی می کنند از ترکیه به عنوان یک نقطه ترانزیت برای مهاجرت به غرب استفاده کنند هر روزه در حال افزایش است زیرا ایرانیان برای ورود به ترکیه نیازی به ویزا ندارند. کسانی که به طور قانونی از ایران خارج می شوند ، دارای شرایط گردشگری هستند و می توانند سه ماه در ترکیه بمانند. برخی از آن ها برای دریافت اقامت در کشور ترکیه درخواست می‌دهند که می‌توانند اقامت موقت و یا اقامت دائم دریافت کنند. دریافت اقامت کشور ترکیه از طریق خرید ملک و سرمایه‌گذاری انجام می شود. به طبع در کنار گرفتن اقامت باید در نظر گرفت که مزایای زندگی در یک کشور دیگر مانند ترکیه به زندگی فعلی چه میزان ارجعیت دارد. در این خصوص اگر شما نیاز قصد مهاجرت دارید، تیم هولدینگ سدار تمامی اطلاعات را در اختیار شما قرار می‌دهد و در تمامی مراحل در کنار شما خواهد بود.

 

کشور ترکیه

 

عوامل زیادی وجود دارد که باعث می‌شود ایرانیان در صدد مهاجرت به ترکیه و مخصوصاً شهر استانبول باشند. یکی از این عوامل نزدیک بودن موقعیت جغرافیایی کشور ایران و ترکیه است. به دلیلی این فاصله ی کم ایرانیان میتوانند به راحتی سفر کنند. ترکیه به دلیل این موقعیت جغرافیایی از نظر فرهنگ عمومی و غذایی نیز بسیار به ایران نزدیک است. می‌توان از مهم‌ترین دلایل مهاجرت به این کشور به عدم نیاز به گرفتن ویزا برای سفر های توریستی اشاره کرد که هر فرد می‌تواند 90 روز در ترکیه بدون ویزا بماند اما بعد از پایان این سه ماه باید به کشور خود باز گردد. مناسب بودن قیمت لیر نسبت به سایر ارز ها نیز کم اهمیت نبوده و همه می‌دانند با مبلغ کمی نسبت به سایر کشور ها می‌توانند زندگی رویایی خود را به حقیقت بدل کنند. منبع در‌آمد ،پرواز های متعدد و روزانه، وجود وسایل نقلیه ی عمومی و سراسری و تمیزی آب و هوا ، وجود مال ها رستوران‌ها و کافه ها نیز از دیگر دلایل روند صعودی تعداد مهاجران این کشور است.

 

اخذ اقامت یا شهروندی کشور ترکیه

 

همان‌طور که پیش تر گفته شد هر ایرانی می‌تواند به مدت 3 ماه بدون ویزا در این کشور بماند ولی در پایان این 90 روز باید اقامت در یافت کند. دریافت اقامت راه‌های متفاوتی دارد که آسان‌ترین راه دریافت ویزای توریستی است که از طریق اجاره یا خرید ملک انجام می شود. هر فرد با خرید یک واحد مسکونی با سند تمیز و با هر قیمتی می‌تواند اقامت یک ساله و یا دو ساله ی این کشور را دریافت کند به این نوع اقامت ، اقامت کوتاه مدت توریستی می‌گویند. با اخذ این نوع اقامت از برخی حقوق شهروندی مانند افتتاح حساب، ثبت نام مدرسه‌ها،خرید خودرو ، دریافت گواهینامه ترکیه و ….. بهره مند شد. این نوع اقامت قابل تمدید است و با گردش مالی بالا بعد از پنج سال مشروط به عدم خروج از کشور و پرداخت کامل مالیات های سالانه تبدیل به اقامت دائم می‌شود . هم چنین بعد از هشت سال می‌توان برای پاسپورت اقدام کرد. لازم به ذکر است که برای دریافت اقامت کوتاه مدت 6 ماهه یا یک ساله توریستی از طریق اجاره آپارتمان هم امکان‌پذیر است. تمامی خدمات لازم برای خرید ملک و سند زدن و اجاره را از تیم مجرب سدار می‌توانید درخواست کنید. در کنار این نوع اقامت نوع دیگری از اقامت داریم که با خرید ملک به ارزش 250000$ انجام می‌شود. بعد از گذشتن سه ماه از خرید ملک و سند آن به تابعیت کشور ترکیه در می‌آیید و شهروند رسمی این کشور تلقی می‌شوید و می‌توان برای دریافت پاسپورت اقدام کرد.با در دست داشتن پاسپورت این کشور می‌توانید به 110 کشور بدون ویزا سفر کنید.

 

گرفتن شهروندی و پاسپورت ترکیه

 

برای دریافت شهروندی و به اصطلاح وطنداشتی کشور ترکیه می‌توان از سه راه اقدام کرد:

  • سرمایه‌گذاری ملکی به ارزش کارشناسی شده 250000$
  • سرمایه‌گذاری مستقیم مانند سپرده بانکی به ارزش 500000$
  • ایجاد شغل برای 50 شهروند ترکیه

پس از اقدام به شهروندی از این سه طریق شما کارت ملی ترکیه یا به اصطلاح کیملیک کارت خود و پاسپورت را دریافت می‌کنید و از تمامی مزایا و حقوق شهروندی ترکیه بهره مند می شوید.

برای خریدن ملک شما می‌توانید یک ملک با حداقل قیمت 250000 $ و یا چند ملک با مجموع قیمت 250000$ خریداری کنید. اما باید در نظر داشته باشید که کارشناس ارزش‌گذاری ملک مورد تائید دولت باید ملک خریداری شده را بررسی و ارزش‌گذاری کنید. بنابراین شما می‌توانید با صحبت کردن با کارشناسان ما ملکی را به ارزش واقعی 250000$ خریداری کنید. ملک می‌تواند تجاری اداری و یا مسکونی باشد اما در نظر داشته باشید که حتماً یکی از ملک های خریداری شده را باید به عنوان محل اقامت خود معرفی کنید. ملک خریداری شده برای دریافت شهروندی تا سه سال قابل فروش نیست و فروشنده باید شرکت ترک یا شهروند ترکیه باشد بنابراین اگر مالک یک ایرانی باشد و بخواهد ملکی را به شما بفروشد باید سه سال از دریافت شهروندی گذشته باشد. مبلغ خرید ملک باید از طریق سیستم بانکی انتقال بیابد.در این میان باید توجه داشته باشید که با خرید اقساطی نیز می‌توانید شهروندی دریافت کنید اما باید در نظر بگیرید که میزان اقساط پرداختی 25000$ شده باشد و صاحب پروژه قبول کند که به خریدار وام بدهد. با در دست داشتن قرارداد محضری پیش خرید می‌توانید برای شهروندی اقدام کنید.با دریافت شهروندی ترکیه شما هیچ گونه محدودیتی برای ورود و خروج و ماندن در خاک این کشور ندارید و سرمایه گذار می‌تواند برای اقامت همسر و فرزندان زیر هیجده سال خود از این طریق اقدام کند.

 

مزایای شهروندی ترکیه

 

با داشتن کارت کمیلیک می‌توانید نام و نام خانوادگی خود را تغییر دهید. همچنین افتتاح حساب و دریافت کارت اعتباری از تمامی بانک های ترکیه میسر می شود. با تابعیت قانونی کشور ترکیه فرزندانتان نیز می‌توانند به صورت رایگان در مدرسه‌ها و دانشگاه‌های ترکیه تحصیل کنند. با دریافت شهروندی ترکیه شما یک ترک محسوب می‌شوید و می‌توانید برای خود ، همسر و فرزندان زیر 18 سال پاسپورت دریافت کنید و امکان سفر بدون ویزا به 104 کشور را از آن خود کنید برخی از این کشور ها تا 15 روز و برخی یک ماه و برخی تا سه ماه نیز نیاز به دریافت ویزا ندارند. پس از دریافت پاسپورت می توان برای ویزای شینگن و ویزای ده ساله آمریکا اقدام کنید. با این پاسپورت می‌توانید به 12 کشور در اروپا، 32 کشور در اسیا، سی و یک کشور در آمریکا، بیست کشور در آفریقا و هفت کشور در اقیانوسیه سفر کنید که برخی از این کشور ها به قرار زیر است:

 

  • اروپا: اوکراین، بلاروس، صربستان، بوسنی و برخی دیگر از کشورهای شرق اروپا در این لیست قرار می‌گیرند.
  • آسیا: کره جنوبی،ژاپن،تایوان ، هنگ کنگ، مالزی،اندونزی، تایلند و تقریباً تمامی کشورهای خاورمیانه در این لیست قرار دارند.
  • آفریقا: تقریباً تمامی کشورها در این لیست هستند.
  • آمریکا:در نواحی امریکای جنوبی و مرکزی مانند برزیل، ارژانتین،پرو، شیلی، مکزیک ، تمامی کشورها در این لیست قرار میگیرند.
  • اقیانوسیه: در این قسمت هم هفت کشور کوچک در لیست می باشند.

 

اقامت کوتاه مدت ترکیه و اجاره ملک

 

در سال‌های اخیر قوانین اقامت کوتاه مدت ترکیه تغییر کرده و باید بدانید برای تمدید اقامت چه نوع ملکی را خریداری کنید.طبق این قوانین اقامت های توریستی که از طریق اجاره ملک اخذ شده‌اند دیگر قابل تمدید نیستند. هولدینگ سدار با تاسیس سدار هوس تمامی مراحل را برای شما آسان و سریع پیش می برد. در این خصوص نکاتی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. برای خرید ملک بهتر است ملک مسکونی خریداری کنید که بتوانید به عنوان محل سکونت خود به اداره مهاجرت معرفی کنید. برای اقامت هیچ کف قیمتی نیز وجود ندارد و مبلغ ملک در اقامت کوتاه مدت حائز اهمیت نیست پس می‌تواند با هر بودجه ای خرید خود را انجام دهید.باید در نظر داشته باشید که از هر شهری که ملک را خریداری کرده‌اید باید در خواست اقامت بدهید. در این خصوص اگر در شهری ملکی اجاره کرده‌اید و در شهر دیگری ملکی خریداری کرده‌اید باید آدرس ملکی که صاحب آن هستید را در راندوو خود بزنید زیرا در قانون تاشینماز باید محل اقامتگاه شما ملکی باشد که صاحب آن هستید. در آخر هم به این نکته توجه کنید که اگر برای یک خانواده می‌خواهید در خواست اقامت دهید ملک خود را با همسر خود به صورت شریکی سند بزنید که کار ها راحت‌تر پیش برود.یکی از مزایای خرید آپارتمان و اخذ اقامت داشتن حساب بانکی متصل به ویزا و مستر کارت است.

 

تمدید اقامت کوتاه مدت توریستی

 

با توجه به اینکه دیگر تمدید اقامت کوتاه مدت با خانه‌های اجاره ای میسر نیست می‌توان از چهار روش برای اخذ اقامت های دیگر اقدام کرد

خرید ملک: از بهترین و مطمئن ترین راه‌ها می‌توان به خرید ملک مسکونی اشاره کرد.برای خانوده ها بهتر است که سند به نام زوجین باشد و اگر فرزند بالای 18 سال دارندسند به نام او نیز بخورد.

تحصیل: راه بعدی ثبت نام در یکی از دانشگاه‌های ترکیه است و میتوانید اقامت تحصیلی دریافت کنید

کار قانونی: در صورت بلد بودن زبان ترکی و داشتن مهارت های لازم می‌توانید از طریق مؤسسه های کار یابی معتبر اقدام کنید و در صورت استخدام خود شرکت برای شما درخواست اقامت کاری می کند.

ثبت شرکت: با ثبت یک شرکت و رعایت چند قانون می‌توانید درخواست اقامت کاری بدهید. باید در نظر داشته باشید که در این روش باید حتماً در 6 ماه اول اقامت خود باشید و 5 شهروند ترکیه را باید بیمه کنید.

 

خرید ملک در ترکیه

 

برای خرید ملک مهم‌ترین قسمت انتقال سند است که در طی یک روز و در اداره ی تاپو هر منطقه ای که ملک خریداری شده قرار دارد انجام می شود.سپس سند شش دانگ و جدید به نام خریدار صادر شده و تحویل وی می‌گردد . باید در نظر داشته باشید که برای سند زدن نیاز به مراجعه به سفارت و یا کنسول ایران نیست.در انتقال سند نباید ملک بدهی به دولت و یا بانک داشته باشد و این نکته برای انتقال سریع سند بسیار حائز اهمیت است.از دیگر نکاتی که باید به آن دقت کنید این است که برنامه شهرداری در هر منطقه در طی سال‌های آینده چیست زیرا این موضوع روی فیمت آپارتمان ها تأثیر گذار است.برای مثال خطوط مترو و دسترسی ها از مواردی است که با کمی دقت به آن می‌توان سرمایه‌گذاری بهتری انجام داد.