منطقه آدالار استانبول

منطقه آدالار استانبول

ISTANBUL - ADALAR

منطقه آدالار یا همان جزایر پرنس، یکی از سرسبزترین مناطق استانبول با پوشش گیاهی فشرده و هوای شرجی. شامل 9 جزیره در امتداد جنوب خط ساحلی قسمت آسیایی این شهر.  دلیل نامگذاری این جزایر به نام پرنس (شاهزادگان) این است که در گذشته شاهزادگان طرد شده را به این محل تبعید می کردند، ولی در اواخر قرن نوزده تغییراتی رخ داد و تعدادی از بازرگانان و ثروتمندان استانبول به این جزایر علاقه پیدا کردند و تعدادی از آن ها در این جزایر اقامتگاههای تابستانی لوکس برای خود ساختند.

امروز منطقه آدالار تبدیل به مقصد محبوب گردشگران و مردم استانبول شده است تا با رفتن به آنجا به مدت یک یا چند روز از هیاهو و شلوغی شهری فاصله بگیرند.

اطلاعات منطقه آدالار

جمعیت: 18.000

وسعت:1585 کیلومتر مربع

تعداد محلات مسکونی : 5

محلات شهرداری آدالارعبارتند از:

  • BURGAZADA MAHALLESİ
  • HEYBELİADA MAHALLESİ
  • KINALIADA MAHALLESİ
  • MADEN MAHALLESİ
  • NİZAM MAHALLESİ

پنج جزیره از جزایر منطقه آدالار قابل سکونت بوده و بیوک آدا و هِیبلی آدا معروفتر از بقیه هستند. اسامی آنها به ترتیب از بزرگ به کوچک عبارتند از :

بیوک آدا، هِیبلی آدا، بورگازآدا،کینالی آدا،صدف آداسی،یاسسی آدا،سیوری آدا، کاشیک آداسی و تاوشان آداسی.

اگر به این جزایرسفر کنید خود را در وسط کوچه های باریکی پیدا می کنید که در محاصره درختان کاج و کلبه های چوبی دوران ویکتوریایی هستند. در منطقه آدالار، درختان سرو و نخل زیادی وجود دارند که جاههای تفریحی آن را خنک و سرسبز کرده اند. پوشش جنگلی جزیره به همراه پس زمینه دریای مرمر، زیبایی خاصی را به این جزیره داده است. در این محل خانه های زیبای زیادی را می بینید که در گذشته محل زندگی اشخاص مهم بوده است.بطور معمول خانه های ییلاقی ساکنان استانبول در ۴ جزیرهء بزرگ منطقه آدالار هستند و فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای اقامت در آنهاست .

راههای دسترسی به این جزایر

 از طریق اسکله های امین اونو و کادیکوی و اُسکودار همیشه برقرار است اما در تابستان اسکله های بیشتری برای این مقاصد مسافر جابه جا میکنند .در منطقه آدالار، اجازه تردد ماشین شخصی داده نمیشود و فقط میتوان در آنها با دوچرخه و موتور برقی رفت و آمد کرد .به خصوص در بیوک آدا و هیبلی آدا، رستورانهای دریایی و کافه های زیادی وجود دارد .

 

همچنین اگر علاقه مند به اقامت در هتل باشید، چندین هتل کوچک مانند White Palace Büyükada Otel، Büyükada Çankaya Otel و Aşıklar Butik Otel میتوانند پیشنهاد خوبی باشند. البته این هتلها در فصول گردشگری و تعطیلات قطعا قیمت بالاتری خواهند داشت.

مدارس خصوصی و دولتی در بیوک آدا، هیبلی آدا و بورگازآدا و یک بیمارستان و یک موزه و یک کلیسای مشهور در بیوک آدا وجود دارند .

 

امکانات تفریحی منطقه آدالار، ساحل برای شنا - رستوران و کافه های متنوع-  پیست های دوچرخه سواری و پیاده روی است .

موزه های منطقه آدالار

Adalar Müzesi- ( موزه مردم شناسی)

Adres: 23 Nisan Cad. No:14 D:1, Büyükada, Adalar Adalar İstanbul-

Sait Faik Abasıyanık Müzesi-( موزه شخصی)

Adres-: Çayır Sokak No:15 Burgazada

Hüseyin Rahmi Gürpınar Müze Evi-( موزه شخصی)

Adres: Heybeliada Adalar İstanbul-

بیمارستان منطقه آدالار

Dr. Hüsamettin Kural Büyükada Devlet Hastanesi/ Telefon : 0216 382 82 89( بیمارستان دولتی)

Adres : Büyükada Nizam Mahallesi Pk:34970 Adalar – İstanbul

منطقه آدالار، یکی از خلوت ترین و کم جمعیت ترین مناطق استانبول است که البته در فصل تابستان تبدیل به یکی از مقاصد اصلی ساکنین این شهر در تعطیلات میشود.

در واقع این منطقه، محل زندگی دائمی تعداد کمی از مردم استانبول است و  90% خانه های آن به منظور اقامتگاههای تابستانی و یا ویلای تعطیلاتی مورد استفاده قرار می گیرند.به همین دلیل از پاساژ و مراکز خرید و امکانات تفریحی که در خود استانبول زیاد هستند، درآدالار خبری نیست.