اقامت توریستی ترکیه

اقامت توریستی ترکیه

اقامت توریستی ترکیه (مراحل – شرایط و نحوه اخذ اقامت)

ترکیه مقصد تجاری و توریستی بسیاری از هم وطنان عزیز می باشد اما ماندن بیش از مدت قانونی  و مقیم شدن در این کشور شرایطی را می طلبد که عدم انجام آن از لحاظ حقوقی مشکلاتی در پی خواهد داشت .

اقامت توریستی چیست؟

هر ایرانی مجاز است  هر 180 روز 90 روز در خاک ترکیه بماند ، چنانچه بیش از نود روز در این کشور باشد موقع خروج جریمه به ایشان تعلق می گیرد . چنانچه شخص جریمه را پرداخت ننموده و خروج نماید، از کشور ترکیه به مدت یک تا پنج سال دیپورت شده و اجازه ورود به این کشور را نخواهد داشت . در صورت پرداخت جریمه در مبادی خروجی می تواند دوباره به ترکیه برگردد به شرطی که ظرف ده روز اقدام به گرفتن راندوو (وقت از اداره مهاجرت) نماید .

اما  بایستی بگوییم که اگر بیش از 90 روز بخواهید در خاک ترکیه بمانید این نوع اقامت برای بار اول به متقاضی توصیه  می شود.این روش معمولا با هدف کاربرد توریستی استفاده می گردد.با این نوع اقامت شما مجوز کار نخواهید داشت و می بایست چالیشما ایزنی (مجوز کار) در یافت نمایید جهت اشتغال.

اقامت افراد در یک کشور شامل حق شهروندی نمی باشد . اقامت موقت  برای یک دوره  محدود است.

 

کیملیک چیست؟

از لحاظ لغوی کیملیک به معنای هویت میباشد در واقع کیملیک کارت هویتی شما در خاک ترکیه محسوب می شود.با این کارت شما مقیم  کشور ترکیه محسوب خواهید شد.

دریافت کیملیک با پروسه اخذ اقامت آغاز میشود که ساده ترین آن اقامت توریستی یکساله میباشد. این اقامت  آسان ترین و همچنین کم هزینه ترین راه می باشد که به آن گاهی اقامت فوری ترکیه نیز گفته می شود. در این روش با اجاره خانه هم برای خودتان و هم برای خانوادتان میتوانید به مدت یکسال اقامت بگیرید. اما با توجه به اینکه در قانون اقامتی مهاجران از طریق اجاره منزل تغییراتی به وجود آمده ، برای سال بعد دیگر تمدید نخواهد شد و بایستی برای تمدید اقامت خود از روشهای دیگری اقدام کنید.

اقامت توریستی در دوره های اخیر فکر بسیاری از هموطنان عزیز را به خود مشغول کرده در سالیان گذشته شما با اجاره واحد ساختمانی نیز میتوانستید اقامت خود را تمدید نمایید ولی بایستی بگوییم دیگر این امکان برای بار دوم موجود نمیباشد و میبایست وارد روشهای قانونی دیگری بشوید.

    با دریافت این اقامت، حق تحصیل در این کشور را ندارید اما با داشتن این اقامت، اجازه درخواست آن را به راحتی در

اختیار دارید.

    با دریافت این اقامت، حق کار در این کشور را ندارید اما با داشتن این اقامت، امکان درخواست اجازه کار را به راحتی در اختیار دارید.

در صورت تمایل به تمدید اقامت خود در کشورترکیه می توانید یکی از مسیر های پیشنهادی را انتخاب کنید :

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک  (ارزش یا نوع ملک محدودیت ندارد) - تحصیل در ترکیه - اخذ شهروندی ترکیه با سرمایه گذاری معادل 250.000 دلارامریکا، و یا ثبت شرکت و گرنه می بایستی خاک ترکیه را ترک کنید و یکسال خارج از خاک ترکیه حضور داشته باشید و بعد از گذشت یک سال دوباره می توانید از طریق اجاره نامه اقدام به اخذ اقامت نمایید.

مهمترین نکته در گرفتن اقامت تشکیل پروتده و آماده کردن مدارک به درستی می باشد. هر نوع از انواع اقامت ترکیه می تواند مراحل خاص خود را داشته باشد لذا بهتر است تا قبل از هر چیزی نسبت به نوع اقامتی که قصد اخذ آن را داریم تصمیم گیری کنیم و سپس قدم به قدم کارهای مربوط به آن را انجام دهیم. البته ما به شما پیشنهاد می کنیم از یک موسسه مهاجرتی معتبر در ترکیه برای این کار کمک بگیرید.

شرکت سدار مفتخر است در انجام و محقق شدن اقامتهای شما عزیزان در خاک ترکیه به شما هموطنان عزیز  مشاوره  داده و انجام آنرا به صورت حرفه ای  در صورت تمایل شما عزیزان  محقق سازد.

نحوه گرفتن راندوو (وقت ملاقات اداره مهاجرت) و مدارک لازم

- ثبت نا م در سایت سازمان  گوچ (سازمان مهاجرین)

- سایت به دو زبان ترکی و انگلیسی موجود است

 saglık sigortası- گرفتن  بیمه سلامت  یا

از شرکتهای بیمه و یا کارگزار میتوانید بیمه سلامت خود رانیز دریافت کنید که دارای هزینه های متفاوتی هستند.

- دریافت ورگی نوماراسی ( شماره مالیاتی) ازورگی داییر سی (اداره مالیات)  نزدیکترین اداره مالیاتی را میتوانید با سرچ در گوگل پیدا کنید کافیست بنویسید ورگی داییرسی و نام محل خود در ترکیه را وارد کنید.

- هنگام مراجعه پاسپورت و کپی آنرا همراه داشته باشید و در زمان رفتن به مرکز مالیاتی همراه خود ببرید و به مامور بگویید   (می خواهم شماره مالیاتی دریافت کنم) راهنماییتان می کنند.vergi numarası almak istiyorum

- چهار قطعه عکس پرسنلی جدید رنگی زمینه سفید

  - اصل پاسپورات و کپی تمام صفحات مهر دار آن

- اجاره نامه و یا سند خانه که می بایست به تا ییدیه نوتر برسد.

- ارائه گردش مالی حساب و یا سندی که وضعیت مالی شما را مشخص کند یعنی از عهده مخارج خود بر خواهید آمد.

- دریافت پرینت از ثبت نام اینترنتی خود

در روز راندوو یا ملاقات ، سر ساعت به آدرس مشخص شده مراجعه فرمایید به همراه مدارکتان.

البته خاطر نشان  میکنم که هزینه هایی نیز شما میبایست پرداخت کنید از جمله هزینه کارت هزینه اقامت 

برای تأیید و دریافت اطلاعات ، باید یک شماره تلفن معتبر ترکیه و یک آدرس ایمیل را که استفاده می کنید تهیه کنید. اطلاعات به شماره تلفن و پست الکترونیکی شما ارسال می شود. لطفاً آدرس ایمیل خود را تا زمان دریافت مدارک اجازه اقامت توریستی ترکیه روزانه بررسی کنید .

برای شما بعد از ثبت نام ، تاریخ راندوو ، زمان و شماره راندوو مشخص می شود که باید در آن زمان به همراه اصل مدارک در آدرس اعلامی حضور داشته باشید. در نظر داشته باشید در صورتی که شما در این تاریخ به قرار ملاقات نرسید پرونده شما باطل و کلیه ی روال های کاری را باید از ابتدا شروع کنید. همچنین خاطر نشان می سازیم که از نظر قانونی شخص می تواند در فاصله بین درخواست اقامت و رسیدن وقت راندوو در ترکیه اقامت داشته باشند. اما ، این سند حق ورود و خروج اتباع خارجی را تضمین نمی کند

بر اساس مصوبه جدید در مورد بند لازم به ذکر است  که طبق ماده یک قانون «۶۴۵۸/۳۱ اتباع خارجی و حفاظت بین‌المللی» در باره اخذ و تمدید اقامت موقت توریستی در ترکیه، اتباع خارجی به جز شهروندان کشورهای عضو سازمان همکاری توسعه و اقتصادی (اتریش، بلژیک، کانادا، دانمارک، فرانسه، آلمان، یونان، ایسلند، ایرلند، لوکزامبورگ، هلند، نروژ، پرتغال، اسپانیا، سوئد، سوئیس، ترکیه، انگلیس و آمریکا، ایتالیا، ژاپن، نیوزیلند، فنلاند، استرالیا، جمهوری چک، مجارستان،  مکزیک، کره جنوبی، لهستان و جمهوری اسلواکی) ، اتحادیه اروپا، فدراسیون روسیه و جمهوری خلق چین از یکم ژانویه سال ۲۰۲۰ اقامت موقت گردشگری را به مدت یک سال اخذ خواهند کرد.

مطابق این طرح جدید، تنها این متقاضیان واجد شرایط تمدید مجدد اقامت موقت توریستی خود پس از گذشت یکسال می باشند..