آشنایی با آب و هوا و وضعیت شهرها
SedarHouse

History

Weather

استانبول (به ترکی استانبولی: stanbul)

(نام پیشین: قسطنطنیه عربی‌شدهٔ کُنستانتینوپول، به ‌معنای شهر کنستانتین) بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر در کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی  آن کشور است. جمعیت این شهر در آمار سال 2018 حدود 15٬067٬724 نفر گزارش شده‌است. استانبول بزرگ‌ترین کلان‌شهر اروپا و سومین کلان‌شهر بزرگ خاورمیانه پس از قاهره و تهرانمحسوب می‌شود.این شهر در کنار تنگه بسفر، دریای مرمره و دریای سیاه قرار دارد. تنگه بسفر دو قارهٔ آسیا و اروپا را از یکدیگر جدا می‌کند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قارهٔ جهان  گسترده شده‌است. بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج در این شهر واقع است.این کلان‌شهر به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا در سال 2010 انتخاب شد. استانبول یادگار دوران امپراتوری روم و بعد از آن امپراتوری عثمانی است و آثار برجسته ای از ان دوران به جا مانده مانند مسجد ایاصوفیه (کلیسای بزرگ ارتدکس شرقی که در دوران ژوستینین امپراتور روم ساخته شد و سپس در زمان عثمانی تبدیل  به مسجد شد و پس از روی کار آمدن جمهوری ترکیه به موزه تبدیل شد و مجدداً در سال 2020 به مسجد تغییر کاربری داد) و مسجد سلطان احمد که شاهکار معماری اسلامی و عثمانی است. آب و هوای استانبول چگونه است؟ استانبول یکی از شهرهای بسیار زیبا و توریستی اروپا و آسیا است.  آب و هوای این شهر به شدت متغیر و در فصل های مختلف متفاوت است ، حتی در مناطق مختلف شهر آب و هوای متفاوتی را شاهد خواهید بود ،برای مثال در بعضی مناطق شهر که تحت تاثیر دریای مدیترانه قرار دارند ، شاهد تابستان های خشک و زمستان های بارانی خواهید بود  و در مناطق شمالی شهر که در نزدیکی دریای سیاه هستند ، تقریبا همیشه بارانی است ، در نواحی غربی استانبول که تحت تاثیر بالکان است ،آب و هوای سرد وجود دارد و در شرق شاهد آب و هوای  قاره ای خواهید بود و تابستان های خیلی گرم و زمستان های خیلی سرد دارد ، ولی اگر بخواهید آب  و هوای استانبول را به طور کلی بررسی کنیم ، باید بگوییم که این شهر آب و هوای نیمه گرمسیری و  مرطوب دارد.

 

شهر ازمیر در ترکیه

این شهر در ساحل دریای اژه قرار دارد.همه‌ساله ازمیر میزبان تعداد زیادی نمایشگاه و کنگره‌های مختلف صنعتی، تجاری و علمی است. شهر ازمیر در رتبه دوم بعد از شهر استانبول در بخش صنعت، مواد غذایی، سیمان، پنبه و منسوجات پشمی قرار دارد  و دارای منابع پتروشیمی و مهندسی است.شهر ازمیر یکی از قدیمی ترین شهرهای کشور ترکیه است و تقریبا در طول 5000 سال گذشته از اهمیت تاریخی مستمر برخوردار بوده است. آب و هوا در شهر ازمیر تحت تاثیر آب و هوای مدیترانه ای  داخلی است. آب و هوای ملایم با تابستان خشک و گرم.میدان ساعت ازمیر: مربوط  به دورهٔ عثمانی است و در قلب شهر ازمیر و در منطقهٔ کوناک قرار داشته و هر روزه  مورد بازدید هزاران گردشگر قرار می‌گیرد.

 

شهر انتالیا در ترکیه

آنتالیا یکی از محبوب‌ترین شهرهای توریستی در ترکیه و غرب آن است. آنتالیا در منطقه مدیترانه و در غرب ترکیه واقع شده‌است.آب و هوای این شهر به‌طور کلی مدیترانه‌ای بوده که در فصل تابستان گرم و خشک و در زمستان معتدل و بارانی  می‌باشد. به عبارت دیگر در فصل زمستان امواج هوای گرم از سوی دریا به طرف  ساحل در چرخش بوده و مانع از برودت و سرمای زیاد می‌گردد. ???? آبشار دودن در  شهر آنتالیا ترکیه و در 28 کیلومتری جاده قدیم آنتالیا - بوردور واقع شده‌است. سرچشمه این آبشار دو چشمه جوشان بنام پینارباشی در منطقه کیرک گوزلر در  40 کیلومتری آن است. تا اکنون ساکنان اولیه آنتالیا نامشخص مانده‌است. بنا  به شواهد تاریخی نام این شهر از آتالوس دوم (Attalos II) پادشاه پرماگون گرفته شده‌است که در 150 سال قبل از میلاد مسیح بر آن ناحیه حکومت می ‌کرده‌است.در انتالیا زیتون‌هایی به ارتفاع 3 الی 5 متر مانند سایر حوضه‌های مدیترانه یکی از پر رشدترین گونه‌های گیاهی در آنتالیا است که از ساحل دریا تا  ارتفاع 500 الی 600 متری سطح دریا در همه جا دیده می‌شود.

 

معرفی شهر آلانیا در ترکیه

الانیا شهری که خورشید در آن لبخند میزند

آلانیا شهری تاریخی در ترکیه است که در فاصله 135 کیلومتری آنتالیا قرار دارد. آلانیا  امروز به‌عنوان یکی از مقاصد اصلی گردشگران شناخته می‌شود.️آب و هوای شهر آلانیا  در ترکیه معتدل و مدیترانه ای است، در تابستان این شهر دارای آب و هوای معتدل و زمستان های بارانی و مرطوبی نیز دارد.یکی از برج های تاریخی در شهر آلانیا، برج قرمز است. این ساختمان یکی از نمادهای شهر آلانیا هم محسوب می شود. آلانیا در  طول تاریخ، بخشی از سرزمین کیلیکیه (Kilikya) و همچنین بخشی از سرزمین  پامفیلیا (Pamfilya) محسوب می‌شد .

 

شهر بدروم در ترکیه

این شهر ساحلی کوچک دارای مساحت 686 کیلومتری است و کاملا حال و هوای آن توریستی می باشد.از لحاظ جغرافیایی شهر بدروم در ترکیه یکی از شهرهای جنوبی  و ساحلی در این کشور محسوب می شود که در استان موغله و در همسایگی دریای  اژه قرار گرفته است. بدروم از لحاظ آب و هوای از آن شهرهایی است که به خاطر دارا بودن موقعیت جزیره ای خود، دارای آب و هوای کاملا مدیترانه ای است. با توجه به این الگوی آب و هوایی این شهر در فصل گرم یعنی تابستان کاملا گرم و در فصل سرد سال یعنی در فصل زمستان سرد و معتدل است. ‍سلیقه ی ساکنین  سابق و فعلی بدروم و طبیعت این شهر با یکدیگر دست به دست یکدیگر داده اند تا این شهر یکی از زیباترین مناطق ترکی لقب بگیرد. با این که این آمارگیری قدیمی است اما بر اساس آخرین سرشماری که در سال 2013 میلادی صورت گرفته  و اعلام شد، این شهر آخرین بار دارای جمعیتی بالغ بر 35 هزار و 795 نفر بوده است. اولین جاذبه ای که می خواهیم در بدروم به شما معرفی نماییم، آرامگاه هالیکارناسوس است که به عنوان یکی از عجایب هفتگانه ی جهان هم معرفی  می شود.